آموزش مدیکال مارکتینگ

۸ استراتژی مارکتینگ برای مراکز درمان

11-healthcare-marketing-ideas-Featured

چگونه متمایز شوید و توجه بیشتری را از مخاطبان خود جلب کنید.

۸ استراتژی مارکتینگ برای مراکز درمان

۸ استراتژی مارکتینگ برای مراکز درمان

نمیشود که بعد از افتتاح کلینیک یا مطب به سرعت به آخرین استراتژی مارکتینگ رسید، باید مراحلی را طی کنیم تا بتوانیم به درآمد برسیم . خیلی از مدیران یا پزشکان انتظار این را دارند که پس از شروع فعالیت هجوم مراجعه‌کننده و بیماران را در مرکز خود داشته باشند اما این اتفاق هرگز نخواهد افتاد استراتژی های مارکتینگ برای کسانی تدوین شده است که با صبر و حوصله می توانند مرحله به مرحله حرکت کنند و با بررسی و کنترل، با آموزش پرسنل ، دریافت مشاوره ، مراحل درآمدی را پله پله کنند .

اشتیاق برای رسیدن به بالاترین نقاط درآمدی برای تمام مدیران امری بدیهی است ولی یافتن راه حل جدید برای این درامد و رسیدن به موفقیت لازمه اش داشتن ایده هایی است که در این مقاله ۸ راه آنرا به شما نشان خواهیم داد .

فهرست مطالب

۱- استفاده از برنامه های پیام رسان

دنیای جدید بیماران، سرشار از سر و صدا است . دور و بر تمام بیماران تبلیغات تلویزیونی، رادیویی ، ایمیل ، رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر، لینکدین، پینترست است که همه اینها قابلیت مسدودی را دارند و تنها رسانه ای که مسدود نمی شود میدانید چیست؟ پیام های متنی . پیام‌های متنی یکی از موفق ترین کانالی است که احتمالاً با چند دقیقه اختلاف بعد از دریافت باز می شود . این یکی از بهترین راه حل ها برای برقراری ارتباط با بیماران در ارتباط با مسائل مهمی است که میخواهید به آنها یادآور شوید مانند زمان: قرار ملاقات با شما ، ساعت حضور در مطب یا آزمایشگاه ، دریافت داروهای هفتگی، تزریق ماهیانه و …. . فرض کنید شما مجموعه ای از بیماران مسن را دارید که نگران ابتلا به آنفولانزا هستند ، آنها را می توانید در یک گروه مسنجر واتساپ قرارداد داده و با آنها نکات روزانه یا هفتگی را ارائه دهید. احتمالاً اگر شما از این راه حلها استفاده کنید بیماران بسیار به راحتی شماره موبایل خود را به شما ارائه خواهند داد. به گفته برخی منابع از هر ۱۰ پزشک ۹ تای آنها از این کانال برای ارتباط مستقیم با بیماران استفاده می‌کنند .  

2. تابلوهای دیجیتال را راه اندازی کنید

اغلب، استراتژی های بازاریابی برای مراکز درمان تنها بر کانال های آنلاین تمرکز می کنند. وقتی این اتفاق می افتد، فرصت های زیادی از دست می رود. تابلوهای دیجیتال، بارها و بارها اثربخشی خود را در هنگام استفاده در یک محیط سلامت ثابت کرده است.

تصور کنید کانال تلویزیونی مخصوص خود را دارید که فقط بیماران شما می توانند آن را تماشا کنند. تصور کنید که وقتی به تماشای آن می نشینند، سایر عوامل حواس پرتی حذف می شوند. هیچ گوشی هوشمندی برای نگاه کردن، هیچ لپ‌تاپ برای باز کردن، هیچ دوستی برای چت کردن و هیچ کانال دیگری وجود ندارد که بتوان به آن ورق زد.

این همان چیزی است که تابلوهای دیجیتال در مرکز شما ایجاد میکند. یک جریان محتوای دیجیتال خصوصی و بسیار جذاب که بیماران شما، مجذوب تماشای آن می شوند. مزایای استفاده از تابلوهای دیجیتال در مراکز پزشکی بسیار زیاد است که به کاهش زمان انتظار، ارائه آموزش و حتی بهبود رفاه بیمار محدود نمی شود.

برخی از محتواهای قابل پخش

 • ارائه اخبار زنده، اطلاعات سفر، ساعت های جهانی و سایر اشکال محتوای مفید برای مخاطبان خود
  امکان تنظیم سریع تابلوهای اعلانات دیجیتال با اطلاعات کلیدی، زمان انتظار و اعلامیه های اضطراری
 • فهرست‌های پخش ویدیوی آپارات با اطلاعات بهداشتی و پزشکی مرتبط به سازمان شما
 • محتوای مارک دار و نمایش های تبلیغاتی از شرکای با دقت انتخاب شده، که به افزایش درآمد مراقبت های بهداشتی کمک می کند 
 • گالری تصاویر و اطلاعات در مورد کارکنان شما، به بیماران کمک می کند تا خود را با پزشکان و پرستاران آشنا کنند تا احساس کنند با بیمارستان شما ارتباط بیشتری دارند.

تابلوهای دیجیتال برای مراکز درمان کارآمدی بسیار زیادی می توانند داشته باشند ، در مدت انتظار حوصله ها سر نمی رود ، با شما و مرکزتان بیشتر آشنا می شوند ، با دیگر امکانات مرکز شما و خدماتی که ارائه می دهید آشنا می شوند و در کل ، خود را جزئی از آنجا می دانند که این محتوا فقط به خودشان اختصاص دارد و بس .

۳. اینفلوئنسر مارکتینگ را آزمایش کنید

اینفلوئنسر مارکتینگ یک روند خوب در برندهای تجاری است که به مصرف کننده ها خدمات ارائه می دهند و  به دنبال افزایش اعتبار برای محصولات یا خدمات خود هستند. اینفلوئنسرها به طور سنتی کسانی هستند که جامعه یا مخاطبی را بر اساس برند شخصی خود ایجاد کرده اند.

aug-2019-influencer-market-TW

راه حل این است که خلاقانه برخورد داشته باشید ، مبتکر شوید و کمپینی ایجاد کنید که فالورها آن را درخواست کنند و واقعاً بیماران بالقوه را شگفت زده، خوشحال یا آموزش دهد. همچنین اینفلوئنسرهای زیادی وجود دارند که بر اساس تجربه خود از یک شرایط خاص، فالوورهای زیادی را ایجاد کرده اند. این اینفلوئنسرها مخاطبان ویژه ای دارند که همگی آن ها در حال تجربه یا نزدیک به فردی هستند که بیماری یا تشخیص خاصی را تجربه می کند. جفت شدن با اینفلوئنسرها می تواند راهی در دسترس و موثر برای دریافت محتوا و ایده های درمانی جدید برای مخاطبان شما و خودشان داشته باشد .

۴- شعار محبوب خلق کنید .

این روزها صندوق دریافت ایمیل ، پیام رسانهای مختلف و شبکه های اجتماعی سرشار از هرزنامه ها و اسپم هایی است که هیچگاه باز و خوانده نمی شوند . برای رفع این مشکل ، اینکه مخاطب با اولین نگاه تمایل به خواندن مطلب شما ، محتوای شما داشته باشد ، باید حتما از شعارها و تیترهایی استفاده کنید که برای آنها جذاب باشد . در ادامه چند نمونه از این تیترها که برای متن یا ایمیل یا حتی نام گذاری ویدئو هم می شود استفاده کرد را خواهیم داشت :

 • یک مشاوره رایگان اختصاصی شما
 • دعوت به یک رویداد یا کارگاه رایگان
 • اطلاعات جدید برای اولین بار ، زودتر از همه مطلع شو 
 • یک گروه اجتماعی برای بیماران خاص
 • یک کتاب الکترونیکی رایگان یا پادکست برای شما
 • استفاده از جشنواره با ۸۰ درصد تخفیف
 • بلیط رایگان خدمات دوم یا سوم ، ،،،

یادتان باشد که هستند بسیاری از مردم که هر ماه منتظر دریافت ایمیل یا پیام از شما خواهند ماند فقط در صورتی که جاذبه اولیه را برای آنها ایجاد کرده باشید .

۵- افزایش بازاریابی داخلی

گاهی آنقدر سرگرم افزایش بیمار و مراجعه کننده ، تبلیغات و بازدهی تبلیغات و راه اندازی کمپین های پشت سر هم می شویم که کاملا از بازاریابی داخلی غفلت میکنیم . یادمان باشد که کارمندان ما هر کدام با حداقل ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم دارند ، بررسی ها نشان داده است ، مراکزی که بیشترین رفاه را برای پرسنل خود ایجاد کرده اند بهره وری تا ۳۰ درصد افزایش داشته است . یادتان باشد اولین خریداران خدمات شما پرسنل شما هستند . طوری رفتار کنید که هر کدام از پرسنل حکم وکیل شما را داشته باشند .

مطالعه ای توسط نیلسن نشان داد که توصیه های دوستان معتبرترین شکل تبلیغات در بین مصرف کنندگان است. چرا همه بودجه خود را صرف تبلیغات و کمپین های برند می کنید در حالی که کارمندان شما می توانند بزرگترین پتانسیل استفاده نشده باشند؟

۶- برای جوامع خاص محتوا تولید کنید

موثرترین استراتژی های بازاریابی آنهایی هستند که بر روی یک موضوع خاص در یک جامعه تخصصی تمرکز می کنند. این می تواند ایجاد یک صفحه فرود آنلاین، یک چک لیست چاپ شده از علائم، یک سخنرانی کوتاه در مورد مدیریت شرایط یا حتی یک پادکست با هدف مراقبت از افرادی باشد که از زوال عقل یا مبتلایان به سرطان رنج می برند.

رسانه‌های مختلف را برای یک جامعه خاص آزمایش کنید و وقتی آنهایی را پیدا کردید که خواهان مطالب شما هستند ، همین استراتژی را برای مناطق دیگر استفاده کنید .مطالبنان را در گروه‌ها و مناطق دیگر پخش کنید. هرچه محتوای شما با یک انجمن مرتبط تر باشد، احتمال استفاده و اشتراک گذاری آن بیشتر است.

۷- با رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کنید .

مطالعات نشان می دهد که 41 درصد از مردم مراکز درمانی خود را بر اساس شهرت آن مرکز در رسانه های اجتماعی ، انتخاب می کنند. این باعث می شود که استراتژی رسانه های اجتماعی برای اهداف کسب و کار شما بسیار مهم تر به نظر برسد، اینطور نیست؟ کانال هایی مانند اینستاگرام ،فیس بوک، توییتر و لینکدین راهی برای ارتباط با مشتریان به شما می دهند. ایجاد و انتشار محتوای منظم در این کانال‌ها شما را در کانون توجه قرار می‌دهد، به طوری که در صورت نیاز، بیماران بدانند به کجا مراجعه کنند. رسانه‌های اجتماعی همچنین دروازه‌ای را به روی بازدیدکنندگان شما باز می‌کنند که ناخودآگاه مطالب و پست های شما را برای شما تبلیغ می‌کنند. یکی از مثال‌های عالی مسابقه‌ای است که توسط مرکز پزشکی آن آروندل سازمان‌دهی شده بود که در آن از بیماران خواسته شد بهترین «استاکی» (سلفی با سبیل) خود را در اینستاگرام به اشتراک بگذارند.
سلفی با سبیل
این کمپین برای افزایش آگاهی برای سلامت مردان در ماه نوامبر بود که اغلب به عنوان ماه “Movember” شناخته می شود، اما این به مردان، زنان و کودکان اجازه داد تا درگیر شوند. این نه تنها صدها تصویر سلفی را از بازدیدکنندگان احتمالی به اشتراک گذاشت، بلکه باعث افزایش آگاهی و هدایت ترافیک به صفحه مشاوره مرکز شد. کمپین های خلاقانه ای مانند این راه بسیار خوبی برای جلب توجه در رسانه های اجتماعی و به اشتراک گذاری بیشتر، لایک ها و نظرات برای برند شما هستند.

ویدئو در حال حاضر به شدت در دنیای بازاریابی سلامت و درمان مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک استراتژی، ثابت شده است که به طور موثر می تواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند. در واقع، طبق مطالعات انجام شده، 90 درصد از مراکزی که از محتوای ویدئویی استفاده می کنند، شانس تاثیرگذاری بیشتری بر تصمیم گیری مخاطبان را دارند. از بازاریابی ویدیویی می توان برای ایجاد آموزش ها و ارائه اطلاعات ، برای نشان دادن تفکر و سیاست مرکز یا نگاهی “پشت صحنه” به محیط های بهداشتی و به اشتراک گذاشتن داستان ها و توصیفات بیماران استفاده کرد. وقتی چیزی بصری مانند ویدیو می بینیم، رد کردن شواهد دشوار است. این باعث می شود که ویدیو به فرمتی بسیار معتبر و لذت بخش برای تماشا و تعامل با آن تبدیل شود. برخی از راه هایی که می توانید ویدیو را به استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود اضافه کنید عبارتند از:

۹- کمپین هشتگ گذاری

مرکز درمانی روچستر، یک وبلاگ اجتماعی ایجاد کرده است که امید، همدلی و روحیه مهربانی را برای همه افراد جامعه در طول شیوع COVID-19 به ارمغان می‌آورد. این سازمان جامعه خود را تشویق می کند که توسط Walls.io روی دیوار اجتماعی پست بگذارند و در تعامل باشند، که باعث ایجاد احساس همبستگی می شود. به خصوص در مواقعی که بسیاری باید در انزوا بمانند، دیوار اجتماعی راهی برای حفظ مکالمه با جامعه و ارتقای رفاه روانی همه ارائه می دهد. آنها با تبلیغ هشتگ #RRHSpreadJoy، تصاویر و ویدیوهایی را که مردم برای حمایت از یکدیگر ارسال می کنند، جمع آوری می کنند.
Screen Shot 1401-04-15 at 13.20.12
Screen Shot 1401-04-15 at 13.21.25

یک هشتگ ، محتوا را از چندین پلتفرم رسانه اجتماعی جمع‌آوری می‌کند، که می‌تواند بر روی یک تابلوی دیجیتال در لابی هر مرکز درمانی نمایش داده شود. می‌توانید از این صفحه‌ها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم درباره جمع‌آوری‌های کمک مالی استفاده کنید و به مردم با نکاتی در مورد چگونگی حفظ یا تقویت رفاه شخصی آموزش دهید.

این راه ارتباط بیماران و مراجعه کنندگان را با شما حفظ می کند .

در صورتیکه نیاز به مشاوره جهت تدوین استراتژی بازاریابی مرکز درمان دارید ، فرم زیر را پر کنید .

درخواست مشاوره
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *